Konkurencja

Konkurencja jest zjawiskiem powszechnie spotykanym we wszystkich aspektach życia – w pracy, w miłości, w przyjaźni itp. Rywalizacja działa motywująco na ludzi, pobudza ich do działania, by osiągali wyższe cele.

W branży makijażu permanentnego jest potrzebna, ponieważ zwiększa zaangażowanie linergistek w wyniki ich pracy, samodoskonalenie i rozwój branży. Niekiedy jednak, konkurencja przeradza się w niezdrową i zaciętą rywalizację, powodując więcej szkód niż zysków.

Przyczyny niezdrowej rywalizacji

Przyczyną niezdrowej rywalizacji jest często zawiść w stosunku do pracy innych. Lepsza technika, lepsze powodzenie, więcej klientów, ciekawsza reklama – to tylko niektóre przyczyny niezdrowej konkurencji. Niestety, również linergistki przejawiają cechy zazdrości, ubliżając swoim koleżankom.

Konkurencja cenowa jest jedną z powszechnie stosowanych taktyk, nie tylko w stosunku do innych linergistek, ale także całej branży. Obniżanie wartości usług z zakresu makijażu permanentnego jest praktycznie równe obniżeniu wartości tego sektora. Tak jak w innych dziedzinach, np. medycynie, usługi mają swoją wartość, świadczą o jakości wykonywanych zabiegów i prestiżu zawodu – tak, prestiż zawodowy też ma swoją cenę. Osoby nieustannie kształcące się, podwyższające swoje kwalifikacje, inwestujące w urządzenia i jakościowe produktu, muszą cenić swoje usługi. Inwestycje w siebie przekładają na jakościową pracę. Znaczne obniżanie swojego cennika, w związku z powyższym, bardzo często przekłada się na źle wykonane usługi. Wszystko to, co jest robione po kosztach, cierpi na swojej jakości. Jest to szczególnie nie do zaakceptowania w przypadku usług związanych z poprawą wyglądu, z wydobyciem ukrytego piękna, z estetyką twarzy.

Oczernianie innych w sposób publiczny – czy to bezpośrednio czy w internecie – jest kolejną oznaką niezdrowej rywalizacji. Podważanie kompetencji, oferty, cen i wykonanych zabiegów świadczy o zazdrości w stosunku do konkurencji. To nieetyczne zachowanie jest krzywdą dla koleżanek – linergistek, ale stanowi jeszcze większą szkodę dla wizerunku całej branży. Osoby “z zewnątrz” obserwujące rozwój dziedziny makijażu permanentnego, zamiast widząc grupę zawodową patrzącą w jednym kierunku, wspierającą się, uczącą się od siebie nawzajem, widzą wyścig i branżową walkę. Wizerunek branży jest niezwykle istotny, ponieważ jest jednym z pierwszych mierników, świadczących o sukcesie branży, integracji grupy zawodowej i jej przyszłości. Niezintegrowana grupa zawodowa często napotyka trudności w “walce o swoje”, ponieważ odbija się to na sposobie podejmowania decyzji, które nie zawsze są korzystne dla całej grupy.

Wszystko to jest przyczyną konfliktów w grupie zawodowej – tworzy się niezdrowa atmosfera, wpływająca na zaufanie i szacunek, jakim darzą siebie linergistki.

Co to jest zdrowa rywalizacja?

Rywalizacja zawodowa jest bardzo potrzeba – musi się tylko zdrowo odbywać. Działa wtedy motywująco do pracy i osiągania doskonałych wyników. To, że linergistka ma więcej klientek, ma lepszą technikę pracy, więcej odbytych szkoleń i lepsze zarobki nie powinno być powodem do zazdrości – wręcz przeciwnie, powinno stać się wzorcem do naśladowania. Sukces konkurencji to dobra wiadomość, ponieważ świadczy o tym, że wiele można osiągnąć i że to, co często wydaje się niemożliwe, faktycznie jest wykonalne. Może wymagać np., więcej pracy, inwestycji w siebie, czasu, ale jest osiągalnym celem.

Zdrowa rywalizacja wymaga pozytywnego nastawienia do sytuacji. “Tyle osób odnosi sukces w mojej branży, to znaczy, że i ja mogę!” – lepiej jest pomyśleć, niż zawistnie patrzeć na koleżanki. Tyle dobrego dzieje się w dziedzinie makijażu permanentnego! Mówi się o nowych technikach pracy, o nowych urządzeniach i pigmentach, szkoleniach na całym świecie – to znaczy, że branża ma potencjał innowacyjny, że  można się dzięki niej rozwinąć w wielu kierunkach, dokształcić swoje umiejętności. To wielki potencjał, który każda linergistka może wykorzystać, dlatego należy wspierać i branżę, i sukcesy innych osób. Ci ludzie pomagają wyznaczać trendy w makijażu permanentnym, ale w żaden sposób nie ograniczają ich rozwoju – każda osoba, chcąca wnieść coś pozytywnego do makijażu permanentnego ma taką możliwość.

Jak wspierać branżę?

W makijażu permanentnym chodzi przede wszystkim o wydobycie piękna, poprawy wyglądu i estetyki twarzy. W związku z tym linergiski powinny stawiać na jakość swoich usług, a nie ich ilość. Lepiej jest wykonać mniej usług, ale o doskonałej jakości, niż więcej wykonywanych w pośpiechu. Jak to się przekłada na finanse? Gwarantujemy, że droższa usługa jakościowa jest bardziej dochodowa niż tanie, ale częściej wykonywane zabiegi. Należy pamiętać, że w tej branży nie można wykonywać usług hurtowo – w makijażu permanentnym chodzi o jakość!

Jakość się ceni – dlatego musi kosztować. To nie jest wyjątek tej branży, zwykle produkt droższy jest lepszej jakości. Należy wziąć pod uwagę, że makijaż permanentny wykonuje się raz na kilka lat, dlatego dobrze wykonana usługa może być droższa. W perspektywie czasu ten wydatek i tak nie jest duży! Ponadto należy wziąć pod uwagę własne inwestycje – pigmenty użyte przy zabiegu, kartridże, pracę maszyny, własne umiejętności i poświęcony czas – to wszystko ma swoją cenę. Do tego należy dodać swój zarobek. I z tego powinna powstać kwota usługi. Jeszcze raz – branżę należy wspierać jakościowymi usługami – a jakość kosztuje.

Jak jeszcze wesprzeć dziedzinę makijażu permanentnego? Poprzez wzajemną pomoc i szacunek, wymianę pomysłów, szkolenia, naukę od siebie nawzajem, inwestycje w jakościowe produkty i urządzenia itp. Należy dbać o wizerunek branży, zwalczając niepożądane zachowania niezdrowej konkurencji. Każda linergistka powinna przestrzegać etyki zawodu i pamiętać, że rozwój całej branży, a nie pojedynczej jednostki, jest najważniejszy. To, co dzieje się wewnątrz grupy zawodowej, jest obserwowane przez osoby z zewnątrz, które interesują się zawodem linergistki i chcą wejść w świat makijażu permanentnego. W związku z tym, żeby zachęcić nowe osoby do zawodu, konieczne jest dbanie o poprawny wizerunek branży. Nie ma w tym nic trudnego i nienaturalnego, jeżeli wierzy się w słuszność wykonywanego zawodu, etykę zawodową i dobro grupy zawodowej, a nie tylko swoje własne.