Wychodząc naprzeciw licznym pytaniom naszych kursantek, w krótkim wywiadzie z Aleksandrą Górecką wyjaśniamy, jaka jest różnica między pigmentami organicznymi i nieorganicznymi.

Magdalena Jackowska (MJ): Jest wiele rodzajów pigmentów na rynku i nikt do końca nie wie, które są najlepsze. Bardzo ogólnie pigmenty dzieli się na pigmenty organiczne i nieorganiczne, i często zastanawiamy się, jaka jest między nimi różnica. Czy rodzaj pigmentów ma znaczenie w makijażu permanentnym?

Aleksandra Górecka (AG): To pytanie, które często zadają sobie i linergistki i klientki. W przypadku linergistek pytanie to jest ważne, ponieważ kieruje wyborem pigmentów, jakie będą stosować w zabiegach. Muszą rozważyć one ich “za” i “przeciw”, a przede wszystkim wziąć pod uwagę bezpieczeństwo ich użycia. Klientki, natomiast, zwykle interesują się bezpieczeństwem i rezultatami.

MJ: To jaka jest różnica między pigmentami organicznymi i nieorganicznymi?

AG: Pigmenty organiczne są uzyskiwane ze składników organicznych lub syntetycznych, których skład chemiczny jest dokładnie taki sam jak składników organicznych (różnią się sposobem uzyskania). Aby dobrze zrozumieć działanie pigmentów organicznych, posłużę się przykładami.

Wszystko, co naturalne, ma krótki termin ważności, np. owoce. Świeże jabłko ma ładną, błyszczącą, kolorową skórkę, jednak po kilku dniach leżenia, kolor i struktura jabłka zmienia się – kolor traci swoją intensywność i świetlistość, a skórka zaczyna się marszczyć. Innym przykładem mogą być tkaniny z Dalekiego Wschodu – ich kolory są bardzo intensywne, ale z każdym praniem wymywają się i słabną. Na tej samej zasadzie działają pigmenty organiczne – mają one intensywny, świetlisty, zdrowy kolor, ale ich trwałość jest stosunkowo krótka. Pigment traci swoją intensywność i strukturę, i wymywa się ze skóry.

Pigmenty nieorganiczne, natomiast, uzyskuje się ze składników sztucznych. Są one trwałe i dobrze tolerowane przez organizmy. To, co sztuczne, ma dłuższą żywotność. Mówiąc o pigmentach organicznych, przytoczyłam przykład świeżego jabłka. Teraz weźmy za przykład sztuczne jabłko, zrobione z plastiku. Takie jabłko zdecydowanie wolniej ulegnie zniszczeniu niż świeży owoc. Długo zachowa strukturę, kolor i swoją trwałość.

MJ: Czy pigmenty mogą powodować alergie?

AG: To jest bardzo istotne pytanie. Pigmenty organiczne mają podwyższone ryzyko powodowania alergii. Dzieje się tak dlatego, ponieważ organizm człowieka nie zawsze toleruje naturalne ciała obce, a tak jak mówiłam, pigmenty organiczne składają się ze składników pochodzenia organicznego. Wiele osób jest uczulone na orzechy, których ich organizm nie toleruje, dlatego broni się – odrzuca ich obecność w postaci reakcji alergicznej. Innym przykładem może być przeszczep nerki – organizm biorcy może odrzucić zdrową nerkę, ponieważ broni się przed nieznanymi ciałami naturalnymi. To dlatego przeszczepy są tak ryzykowne i często kończą się niepowodzeniem. Tak samo dzieje się z pigmentami organicznymi – ich naturalne składniki mogą być nietolerowane przez organizm ludzki, są odrzucane w wyniku reakcji obronnej, powodując alergie.

MJ: A jak jest z pigmentami nieorganicznymi?

AG: Są one dobrze tolerowane przez organizm i nie powodują alergii. Posługując się przykładem, wyobraźmy sobie protezę nogi. Przy doczepieniu protezy organizm ludzki nie odrzuca jej, ponieważ dochodzi do styczności z ciałem sztucznym i organizm nie musi się przed nim bronić. Na tej samej zasadzie działają pigmenty nieorganiczne – sztuczne składniki nie wchodzą w reakcje alergiczne z organizmem ludzkim i długo utrzymują się w skórze. Ich kolor jest matowy, a nie świetlisty i intensywny jak pigmentów organicznych. Równomiernie rozkłada się w skórze.

MJ: Czy te dwa rodzaje pigmentów można mieszać?

AG: Często producenci pigmentów mieszają je, dodając pigmenty nieorganicznie do organicznych. Robią tak dlatego, by zwiększyć trwałość pigmentów organicznych. Linergistki jednak same nie powinny mieszać pigmentów różnego pochodzenia, ponieważ nie znają ich składu chemicznego i wiemy, jakie mogą nastąpić konsekwencje.

MJ: W takim razie, które pigmenty są lepsze – organiczne czy nieorganiczne?

AG: Nie można jasno stwierdzić, że jeden rodzaj pigmentu jest lepszy od drugiego. Ich indywidualne cechy mogą mieć pozytywne zastosowanie przy zabiegach. Pigmenty organiczne (po wykluczeniu możliwości reakcji alergicznej) mogą być częściej wybierane przy zabiegach makijażu permanentnego ust ze względu na świeżość i intensywność koloru, który uwydatnia i podkreśla usta. Taki makijaż permanentny, wykonany pigmentami organicznymi, może wymagać szybszego powtórzenia wykonania zabiegu. Pigmenty nieorganiczne, natomiast, mogą lepiej służyć przy makijażu permanentnym brwi. Ich matowy kolor wygląda naturalnie i zachowuje swoją trwałość, która po dopigmentowaniu po 4 tygodniach od zabiegu, nie wymaga kolejnych zabiegów nawet do kilka lat.

MJ: Czy pigmenty organiczne i nieorganiczne są bezpieczne?

AG: Używane w makijażu permanentnym pigmenty są produkowane w laboratoriach i poddawane badaniom alergologicznym i toksykologicznym. Badania te mają na celu zniwelowanie ryzyka negatywnego wpływu na organizm człowieka, np. pomniejszenie ryzyka występowania alergii i nietolerancji składników chemicznych. Pigmenty stosowane w makijażu permanentnym muszą spełnić warunki stabilności koloru, gęstości pigmentu i jego intensywności. Niezależnie od rodzaju, pigmenty, które zdadzą wszystkie testy są certyfikowane, co świadczy o ich bezpieczeństwie i dopuszczalności do organizmu ludzkiego.

MJ: Dziękuję za udzielenie wyczerpujących odpowiedzi.

AG: Cała przyjemność po mojej stronie. Cieszę się, że mogłyśmy poruszyć tak istotny temat.

Wywiad przeprowadziła Magdalena Jackowska z Master Trainerem i prezesem „ELITE” Polskiego Stowarzyszenia Linergistek i właściciela Międzynarodowego Instytutu Makijażu Permanentnego – Aleksandrą Górecką.