Podstawy kolorymetrii

Każde szkolenie podstawowe z makijażu permanentnego powinno rozpocząć się od analizy zagadnień teoretycznych. I choć niektórym teoria może wydawać się nieinteresująca, tak bez podstawowej wiedzy nie można rozpocząć części praktycznej. Jednym z obowiązkowych zagadnień omawianych przed praktyczną częścią szkolenia z makijażu permanentnego jest kolorymetria.

Wybór pigmentu

Wybór właściwego koloru do wykonania zabiegu makijażu permanentnego jest kluczowy, by wykonać makijaż poprawnie, ale i bardzo trudny. Wymaga właściwego doboru pigmentu do urody klientki, koloru skóry i włosów. Jego niepoprawne dobranie może wręcz oszpecić jej urodę.

Dobierając pigment należy pamiętać, że skóra nie jest biała – ma swój odcień, który indywidualnie będzie chłonąć pigment i go wybarwiać, aż dostosuje go do właściwego sobie odcienia.

Subton skóry i kolory koła chromatycznego

Każda skóra ma tzw. subton – czyli ukryty koloryt skóry, który kwalifikuje barwę skóry do gamy kolorów ciepłych lub zimnych. Wyróżnia się następujące subtony:

  • subton różowy
  • subton złotawy
  • subton szarawy, niebieskawy
  • subton oliwkowy

Znając, a co ważniejsze, rozpoznając subtony skóry, linergistka jest w stanie dobrać odpowiedni pigment do zabiegu makijażu permanentnego. Należy pamiętać, że wybrany kolor pigmentu nie będzie taki sam po wprowadzeniu, ponieważ skóra indywidualnie go przyjmie.

Dobieranie koloru pigmentu znajduje swoje podstawy w kolorach koła chromatycznego – przed wyborem koloru, należy zrozumieć podział kolorów na kolory pierwszorzędne (podstawowe), drugorzędne (wtórne), trzeciorzędne (wynikające ze zmieszania kolorów pierwszorzędnych i drugorzędnych), komplementarne i neutralne.

Dopigmentowanie

Po zabiegu pigmentacji, pigment pracuje w skórze, wyłuszczając się przez pierwsze 4 tygodnie. To dlatego zabieg dopigmentowania należy powtórzyć właśnie po okresie 4 tygodni – dopiero wtedy pigment przyjmuje swój właściwy kolor i zostaje utrwalony poprzez dopigmentowanie.